Koupi nového vánočního stromku máte za sebou a teď nadešel čas jej postavit. Každý umělý vánoční stromeček koupíte zabalený a demontovaný. Větve a větvičky jsou ve staženém stavu a po rozbalení vás čeká stavění stromku. Jak postavit vánoční stromeček? S naším návodem to hravě a rychle zvládnete.
1. Vyjměte všechny části vánočního stromku z balíku a jako první smontujte stojan. Jednotlivé nožičky stojanu zasuňte do drážek držáku na doraz a postavte stromek na zem. Ujistěte se, že je na rovné a pevné podložce. Pokud máte vánoční stromek na pařezu, stojan zabalte do přibalené juty.
Náš tip: Jak zabalit stojan do juty?
Stojan umístěte do středu přírodní dekorativní pytloviny. Uvažte ji pomocí šňůrky kolem pníku a upravte podle potřeby.
2. Začněte s roztahováním větví od nejspodnější řady. Manuálně je roztáhněte do 90 stupňového úhlu. U stromků Smrk Snowy větvičky jemně nadzvedněte do 45 stupňového úhlu. Dbejte na to, abyste nevynechali žádnou větev a aby měly jednotlivé větve mezi sebou stejné rozestupy.
3. Aranžování větviček začněte od středu kmene směrem k sobě. Pro dosažení plnějšího vzhledu stromku se snažte větvičky rozprostřít vždy do jiné strany (do stran nebo do hora). Dělejte to důkladně, přecházejte od větvičky k větvičce, umísťujte je do mezer větví pod nimi. Vytvarujte si je podle vašich představ. Pokud se stromek skládá z více částí, stačí je zasunout do kmene a opakovat postup. Nezapomeňte ani na vrchol stromku. Poslední řadu větviček rozložte do hvězdice. Stromeček bude mít dokonalý tvar a jako celek bude vypadat úhledně.
Při aranžování máte na výběr ze čtyř způsobů.
Při horizontálním aranžování jsou všechny větvičky v rovině, naplocho. Jedná se o nejběžnější druh aranžování.
Při aranžování „na padáka“ větvičky směřují k zemi, díky čemuž vypadá stromek jako po roztátí sněhu. Zároveň spodní větve zakrývají stojan, což působí stylově.
Aranžování „do hvězdy“ dokonale vyplňuje celý prostor. Větve jsou uloženy horizontální a koncové větvičky na všechny strany, tedy do hvězdy.
Poslední typ aranžování je „do svíčky“, při kterém koncové větvičky směřují v mírném oblouku nahoru.
4. Zkontrolujte vánoční stromek z dálky. Upravte větvičky a větvičky podle potřeby do finální podoby, dolaďte sklon a odstupy a pusťte se do zdobení.
Po postavení stromku následuje pro mnohé ta příjemnější část a tou je jeho zdobení. Začněte osvětlením, které rozzáří každou místnost a navodí pravou atmosféru. Dále pokračujte vánočními ozdobami. Použijte barevné vánoční koule, girlandy nebo dřevěné ozdoby. Na závěr nezapomeňte dát na vrchol stromku špic, například ve tvaru hvězdy. Pod stromeček můžete umístit vánoční dekorace, například svítící LED dárky, vánočního soba nebo skřítka.
Skladování a péče o vánoční stromek
Stromeček skladujte v suchém a tmavém prostředí. Doporučujeme jej uložit svisle, tzn. j. na výšku, abyste předešli poškození jednotlivých větviček. Vánoční stromky na pařezu, jejichž kmen je z přírodního dřeva, je třeba uložit na suché a dobře větrané místo.
Nenechávejte vánoční stromeček bez dozoru a v dosahu dětí. Nikdy jej nepoužívejte v blízkosti otevřeného ohně, zdrojů vysoké teploty, v blízkosti hořlavých materiálů a na místech s vysokou vlhkostí.
K čištění vánočního stromku používejte jen vlhčené utěrky. V žádném případě nepoužívejte čistící prostředky obsahující kyseliny nebo jiné chemikálie, které by vánoční stromek poškodily.