Největší výprodej roku je konečně tady! ⚫ Black Friday se slevami do -50% čeká jen na vás. 🔥 Nepromeškejte tuto jedinečnou příležitost a nakupte ještě dnes.

Tyto fakta o Vánocích nás šokovaly!

Známe tradice naše i ty, které se dodržují v jiných zemích. Věděli jste ale, kdo vymyslel vánoční pohlednici, vánoční stromeček nebo vánoční trhy? Zkoušeli jste někdy odhadnout, kolik vánočních stromků se ročně ozdobí? Známe fakta o Vánocích, které vás překvapí!

santa_claus(2)

 

SMS NEBO POHLEDNICE?

Věděli jste, že první pohlednice na světě vznikla v Anglii v roce 1843? Za jejího autora se považuje Sir Henry Cole z Londýna. Velký byznys z toho ale zpočátku nebyl. V témže roce se jich totiž prodalo pouze 1000 kusů. Pokud se ale přesuneme do roku 2019, vánoční pohlednice, SMS a MMS zprávy překračují miliony jen na našem malém Slovensku.

vianocne_pohladnice

 

JAK DLOUHO ROSTE VÁNOČNÍ STROMEČEK?

Většina menších stromků, které vidíte postávat již několik týdnů před supermarkety a obchodními centry, rostou do krásy 6-8 let. No u některých odrůd jehličnanů - zejména pokud toužíte po skutečně vysokém vánočním stromku - to může být až 15 let, než se dostane k vám do obýváku.

Evropané oslavují Vánoce skutečně pořádně. Společně ozdobíme přibližně 50 milionů vánočních stromků. V USA se jich rozzáří o něco méně, přibližně 35 milionů.

vianocny_stromcek_na_namesti500x300

 

1 z 3!

Zlobíte se občas sami na sebe, že jste zanedbali vánoční nákupy? Nejste v tom sami. Zatímco něžnější pohlaví nakupuje průběžně a na poslední chvíli si nechává jen drobné nákupy, až 1 z 3 mužů se dárkem věnuje na Štědrý den.

 

ZAJÍMAVÉ STATISTIKY

Téměř 30 kusů oblíbené stavebnice LEGO se během vánoční sezóny prodává každou SEKUNDU.         

Visa potvrdila, že jejich karty se během vánočních nákupů používají více než 60 000-krát každou MINUTU.         

Miluje - nemiluje? Podle statistiky ze sociální sítě Facebook se nejvíce párů rozchází přibližně DVA TÝDNY před Vánocemi.         

platba_kartou      rozchod

 

PROČ SE LÍBÁME POD JMELÍM?

Jmelí bylo ve starověkém Řecku lékem na různé neduhy. Jelikož se na stromech "zjevovali" a přežilo i ty nejhorší zimy, věřilo se, že má zázračné účinky. Druidové ho dávali zvířatům, aby se jim vrátila plodnost v 18. století se stalo i vánoční ozdobou. Jak jsme se dopracovali k líbání po jmelím, to není úplně jasné. Tradice údajně vychází z anglického královského dvora. Líbání bylo ale striktně omezeno. Za každý polibek musel majitel z jmelí odtrhnout jednu červenou bobulku. Když se mu bobulky minuly, vánočním líbáním radovánkám byl konec.

bozk_pod_imelom

 

BOJÍTE SE PAVOUKŮ?

Ukrajinské vánoční stromky zdobí pavučiny i jejich tvůrci. Proč? Neboť pokud ve vánoční ráno spatříte pavučinu, přinese vám to štěstí. Traduje se totiž, že když chudá vdova neměla jak ozdobit stromeček pro děti, pavouci jí ho ozdobili svými sítěmi, které ranní slunce přeměnilo na zlaté nitě.

najcudnejsie_vianocne_zvyly